fbpx August Ludwig Most przybył do Szczecina | WZP

August Ludwig Most przybył do Szczecina

12 lip 2010 13:36 Autor: tdabrowski
Pierwsza publiczna prezentacja obrazu szczecińskiego malarza Augusta Ludwiga Mosta „W karczmie” miała miejsce w czasie wczorajszej konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w dniu 12 lipca 2010 r.

W prezentacji obrazu wzięli udział Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Witold Jabłoński oraz Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski. O dziele A. L. Mosta mówił Dariusz Kacprzak – kurator do spraw naukowych, pełniący obowiązki Zastępcy Dyrektora do spraw naukowych Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Obraz „W karczmie” pochodzi z 1834 roku i powstał w okresie powrotu Augusta Ludwiga Mosta do Szczecina, po latach nauki w Berlinie i podróży studyjnej do Drezna. Bezpośrednio po namalowaniu został pokazany na wystawie berlińskiej Królewskiej Akademii Sztuki. Okazał się tak atrakcyjny, że od razu po wystawie został zakupiony przez Berlińskie Stowarzyszenie Sztuki. Dalsze losy obrazu pozostają nieznane. Wiadomo jedynie, że ostatnio znajdował się w prywatnych zbiorach mieszkańca Nadrenii. Teraz trafił do kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie

To, jak dotychczas, najwcześniejszy obraz A. L. Mosta w kolekcji szczecińskiego Muzeum Narodowego, artysta namalował go w wieku 27 lat. Przedstawił rozbudowaną scenę rodzajową we wnętrzu murowanej gospody. Wśród postaci wypełniających salę karczmy znajduje się bogata i zróżnicowana reprezentacja lokalnej społeczności. Pośród rozmaitych mebli, naczyń rozgrywają się symultanicznie rozmaite historie – w centrum wesołe ucztujące towarzystwo, z prawej strony gospodyni wyciskająca sok, obok młodzieniec dokładający drewno do pieca…. Naturalistyczny sposób przedstawienia przypomina obrazy holenderskich mistrzów XVII wieku. Obraz, podobnie jak dziewiętnastowieczna powieść realistyczna, jest niczym zwierciadło, w którym przegląda się codzienność — czasem, jak w tym przypadku, nieco poprawiona, wystylizowana. Zapoczątkowane w dobie biedermeieru, popularne przez cały XIX wiek, sceny rodzajowe rozgrywające się w oberżach stały się typowym, odpowiadającym mieszczańskiemu gustowi, elementem wyposażenia wnętrz, zyskały obiegowe kreślenie „pseudoholendrów”, „nowych Holendrów” – opowiadał kurator Dariusz Kacprzak o nowym nabytku muzeum.

Obraz zakupiono dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, który przeznaczył na ten cel 80 000 złotych. Radni Województwa Zachodniopomorskiego zatwierdzili 22 czerwca br. zmiany w budżecie, dzięki czemu obraz mógł szybko trafić do zbiorów szczecińskiego muzeum.

- Gdyby nie błyskawiczna decyzja Zarządu Województwa i pomoc wicemarszałka Witolda Jabłońskiego nie udałoby się nam sprowadzić obrazu Mosta do Szczecina – mówił dyrektor Lech Karwowski, dziękując wicemarszałkowi Jabłońskiemu za pomoc.

- Muzeum Narodowe ma otwarte zlecenie na zakup dzieł Augusta Ludwiga Mosta – mówił z kolei wicemarszałek Witold Jabłoński. – Naszą misją jest budowanie kolekcji lokalnych artystów, szczególnie tak wybitnych jak Most. W tej kwestii Muzeum Narodowe może zawsze liczyć na wsparcie Zarządu Województwa – dodał wicemarszałek.

Obraz Augusta Ludwiga Mosta „W karczmie” wzbogacił kolekcję Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentowaną w Galerii Sztuki Dawnej (ul. Staromłyńska 27) na ekspozycji „Malarstwo europejskie od XVI do początku XX wieku”.

Galeria

Facebook