wwt

Obwód Kaliningradzki

Stolica
Kaliningrad

Powierzchnia
15,1 tys. km2 (13 rejonów)

Ludność
950 tys. (77,5% - mieszkańcy miast)

Obwód kaliningradzki to najbardziej wysunięta na zachód część Federacji Rosyjskiej. Z resztą kraju połączony jest jedynie korytarzem morskim. Dlatego też obwód jest określany mianem półeksklawy. Odległość między wschodnią i zachodnią granicą wynosi 205 km, a północną i południową 108 km.

Przez obwód przepływa 148 rzek o długości ponad 10 km, a łączna długość cieków wodnych wynosi ok 13 tys. km. Na terenie obwodu występuje także wiele jezior z czego 38 ma powierzchnię ponad 10 ha.

Na terenie obwodu panuje klimat umiarkowany,przejściowy pomiędzy morskim a umiarkowanie kontynentalnym. Średnioroczna temperatura powietrza to +8°C. Średnia temperatura miesiąca najchłodniejszego - stycznia - to od -3°C na wybrzeżu do -5°C w głębi lądu. Średnia temperatura lipca waha się od +15°C na wybrzeżu do +17°C na południu.

Przemysł
W obwodzie kaliningradzkim rozwinięty jest przemysł budowy okrętów, transportowy (fabryka wagonów, fabryka samochodów na licencji BMW, KIA i General Motors) oraz rybny. W obwodzie funkcjonuje również fabryka telewizorów i materiałów budowlanych.

Bogactwa naturalne
Głównym bogactwem naturalnym regionu jest bursztyn. Tutaj znajduje się 90% światowych pokładów tego surowca. Okręg posiada również niewielkie złoża ropy. Występuje tu wysokojakościowa sól kamienna, torf, węgiel brunatny, piasek i glina.

Transport

1. Wodny.
Dzieli się on na transport morski i rzeczny. W Kaliningradzie znajduje się Port Morski, Port Rybacki oraz Terminal Naftowy. Obwód osiada połączenia pasażerskie m. in.z Sankt-Petersburgiem i Gdańskiem. Żegluga śródlądowa ma ograniczone znaczenie dla transportu. Główne porty rzeczne są położone w Czerniachowsku i Sowiecku.

2. Lotniczy.
W Chabrowie pod Kaliningradem znajduje się międzynarodowy port lotniczy.

3. Samochodowy.
Na terenie obwodu istnieje dość gęsta sieć dróg utwardzonych, pochodzących jeszcze z okresu, gdy teren dzisiejszego obwodu należał do państwa niemieckiego. Ponieważ budowane przez Niemców drogi nie spełniają dzisiejszych rosyjskich norm w zakresie szerokości, jak też dlatego iż charakteryzują się one dużą ilością zakrętów, na większości kaliningradzkich dróg obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h (inaczej niż w pozostałych częściach kraju, gdzie dopuszczalna prędkość zwykle wynosi 90 km/h).

4. Kolejowy.
Transport kolejowy wykorzystywany jest przede wszystkim dla przewozu towarowego między obwodem oraz sąsiednimi krajami i resztą terytorium Rosji. Ponadto ten rodzaj transportu odgrywa istotną rolę w przewozach pasażerskich, zarówno wewnątrz obwodu, jak i zagranicznych (wraz z przejazdami do pozostałej części Rosji). Z Kaliningradu wyjeżdżają pociągi zarówno do głównych miast Rosji (Moskwy i Sankt Petersburga), jak i miast zagranicznych (Gdyni i Berlina).

Nauka
W Kaliningradzie funkcjonuje 21 szkół wyższych. Najważniejsze to:

  • Rosyjski Uniwersytet Państwowy im. Immanuela Kanta
  • Bałtycka Akademia Państwowa
  • Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny
  • Bałtycki Instytut Wojskowo-Morski

Obwód Kaliningradzki jest najbardziej zmilitaryzowanym obszarem Federacji Rosyjskiej. Występuje tu największe skupisko obiektów militarnych w europie. Bazy wojskowe są rozmieszczone na terenie całego obwodu.

W obrocie towarowym między Polską a Obwodem Kaliningradzkim głównymi przedmiotami importu są: ropa naftowa i produkty ropopochodne, drewno, nawozy, miedź i celuloza. Import do obwodu opiera się w głównej mierze na produktach przemysłu chemicznego, wyrobach przemysłu maszynowego, materiałach budowlanych i wykończeniowych oraz meblach.

Nazwa stolicy obwodu KALININGRAD wcześniej Królewiec (Königsberg) została wprowadzona w 1946 roku.

Porozumienie o współpracy

Porozumienie o współpracy między Województwem Zachodniopomorskim a Administracją Obwodu Kaliningradzkiego

Rodzaj pliku : pdf

2009-06-26
pobierz

Współpraca terytorialna, ul. Piłsudskiego 40-42, 70-952 Szczecin, tel. +48 091 44-67-138, fax: +48 091 44-67-171